12.2.2020
Zuz Mráziková

Jednou z už tradičných aktivít iniciatívy LALA Slovak Music Export sa stali spoločné výjazdy na európske showcase festivaly. Okrem neďalekého Waves Vienna sa už po tretíkrát cieľovou destináciou stal slovinský showcase festival a konferencia Ment Ljubljana. Vybraní účastníci, ktorými boli zástupcovia slovenských festivalov, klubov, platforiem či kapiel, mali v rámci tohto “výletu” možnosť spoznať nie len zaujímavý zahraničný festival ale aj fungovanie hudobného biznisu na európskej úrovni.

Showcase festivaly slúžia ako platforma pre prepájanie hudobných scén a tiež ako prehliadka nových alebo nepoznaných zahraničných kapiel. Užitočnosť pre všetky zúčastnené strany spočíva v tom, že umelci dostávajú priestor predviesť sa okrem bežného publika pred hudobnými profesionálmi, ktorí zase majú naservírované to najlepšie z hudobných scén jednotlivých krajín a žánrov.

Slovenská výprava na Mente bola tento rok vskutku badateľná. LALA posádku na základe našej výzvy doplnili zástupcovia festivalu Končiny, labelu Mäsokombinát, kultúrnych centier Malý Berlín a Nová Cvernovka či kapiel Tolstoys alebo Our stories. Okrem toho sme stretli chlapcov (a dievčatá) z festivalov Pohoda, Grape a Flaam, ktorí si do Ľubľany chodia rozširovať hudobné obzory už pravidelne. „Ment má tú najlepšiu dramaturgiu zo všetkých showcase festivalov v našom regióne. A okrem toho tu majú burek,” komentuje svoju pravidelnú návštevu Ľubľany Marián Tesák z festivalu Flaam.

V slovenskej delegácii ale boli tiež mnohí, pre ktorých bol výjazd na Ment premiérovou skúsenosťou na zahraničnom showcase festivale. Júlia Syrná z festivalu Končiny ju opisuje takto: „Pre mňa ako festivalovú nadšenkyňu a tiež osobu, ktorá je v rámci festivalu Končiny zodpovedná za dramaturgiu a booking kapiel to bola neoceniteľná skúsenosť. LALA Slovak Music Export nám dalo šancu si pozrieť, ako fungujú profesionálne zahraničné showcasové festivaly. Dozvedeli sme sa veľa nových informácií o najnovších trendoch z oblasti digitálnej transformácie hudobného priemyslu, skúsenosti organizátorov iných festivalov a ich problémy a zároveň aj úspechy, ktoré ich stretávajú a zistila som, že sú veľmi podobné tým naším. Osobne sa mi veľmi páčil priestor Kina Šiška, kde sa konferenčná časť festivalu odohrávala, ale taktiež aj priestory v meste, napríklad Stará mestská elektráreň a hrad – ten bol topka! No a samozrejme koncerty! Videli sme veľa zaujímavých nových umelcov a určite budeme zvažovať, že niekoho z nich zavoláme aj na náš festival. Čo sa mi však páčilo úplne najviac je to, že som stretla veľmi veľa skvelých a zaujímavých ľudí, pre ktorých je hudobných svet ich vášeň, ale aj každodenná svedomitá práca, aby našu slovenskú hudbu posúvali ďalej, prinášali ju von do sveta a zároveň prinášali kvalitnú hudbu ku nám na Slovensko.”

Hudobná konferencia je tým správnym miestom nie len pre hudobných profesionálov ale aj samotných umelcov a hudobníkov, a to aj v prípade, že v danom roku na festivale nevystupujú. „Tieto festivaly sú vždy veľmi zábavné ale najmä užitočné. Na Waves Vienna sa mi napríklad tento rok podarilo nájsť zahraničného producenta, s ktorým aktuálne spolupracujeme na novom albume. Ment je však v rámci showcasov môj úplný favorit. O slovenský hudobný export sa zaujímam už veľmi dlho, venujem sa mu aj v bakalárskej práci a vo vnútri srdiečka dúfam, že sa niekomu z nás hudobníkov podarí Slovensko konečne naozajstne zviditeľniť na celoeurópskej scéne. Pišta má k tomu veľmi našlapnuté a držím mu palce,” opisuje Ela Tolstová z kapely Tolstoys, pričom poukazuje na fakt, že Pištovi Kráľovičovi a.k.a. Fvlcrvm sa na Mente podarilo podpísať spoluprácu s agentúrou Earth Agency.

Slovensko bolo na Mente výrazné nie len v rámci konferečnej delegácie, ale aj na pódiách počas večerného programu. O hudobné zastúpenie slovenskej scény sa postarali 52 Hertz Whale, Fvlcrvm a Katarzia s Isamom Zingom, pričom každý z nich zaplnil klub do úplnej kapacity. V prípade Fvlcrvma sme sa kvôli neskoršiemu príchodu takmer nedostali do klubu ani my. Pri kvalite jednotlivých výkonov bol každý člen slovenskej delegácie nachvíľu hrdým Slovákom, naši umelci však dokázali strhnúť aj miestne publikum. Po koncerte Katarzie sme sa zo zaujímavosti spýtali mladej partie Slovincov, ktorá si jej koncert nadšene užívala z prvých línií, či boli slovenské texty pre nich prekážkou: „Katarziu som si vyhliadla v line-upe ešte pred festivalom a celý jej koncept ma oslovil. Zo živého vystúpenia som nadšená ešte viac, predčilo moje očakávania a vôbec mi neprekážalo, že som nerozumela slovám.” Do rozhovoru nám vstúpil tiež ďalší návštevník koncertu so slovami: „Ja som sa v tomto klube ocitol náhodou, nedokázal som už ale odísť. Bola to vymakaná show, musel som zostať dokonca.”

Dva dni konferencie a tri večery koncertov ubehli rýchlejšie, ako sme sa nazdali. Víkend patril ceste domov a, ako to už u festivalov býva, dospávaniu a “pofestivalovej depresii”. Vrátili sme sa však, ako to už u showcase festivaloch býva, vyzbrojení novými inšpiráciami a bohatší o nové kontakty, vďaka ktorým môžeme slovenskú hudbu posielať do zahraničia aj naďalej. Našou najbližšou aktivitou je festival a konferencia SHARPE v Novej Cvernovke už 24.-25.4.2020.

„Ďakujem ešte raz LALA, že nám toto umožnili a teším sa, ak sa čoskoro podobný „výjazd“ zopakuje,” dodáva Júlia. A veruže zopakuje! Sledujte nás aj naďalej.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.