31.1.2021
LALA

Boh Vajec / “punk”

Sólový projekt Boh Vajec vydáva debutový album s názvom "punk". Vo svojej hudbe sa sústreďuje na rytmickú pestrosť, teatrálnosť, no zároveň sa nebojí využívať prvky minimalizmu. Odvážne pracuje so zvukom, snaží sa o inštrumentálne využitie obyčajných pracovných nástrojov ako hoblík, či šrobovačka v skladbe Pekne ste to tu prerobili. Kombinuje elektroniku a akustické nástroje, kolíše niekde napomedzí serióznosti a recesie.

Penumbra Vortex / Phases

Vydavateľstvo Weltschmerzen uvádza nový album sólového projektu Penumbra Vortex, za ktorým stojí Daniel Kozlík z kapely Möbius. Phases pôsobí ako hudba z iného sveta - ako nahrávka duniaceho orchestra utlačeného ostrým žiaľom. Jej štruktúra pozostáva z repetitívnych loopov a feedbacku, pričom siaha od pochmúrnej jemnosti slákov po kolosálne prepálené dróny vhodné k headbangovaniu.

Jimmy Pé / Endless Smile

Slovenský dídžej a producent Jimmy Pé sa pripomína novým klubovým bangrom Endless Smile. Novinka so špinavým zvukom klubového trapu je súčasťou najnovšej výberovky vydavateľstva Quality Goods Records. Ide o ďalší úspech v rámci celosvetovo poprepájanej beatovej scény, ktorej je Jimmy Pé už niekoľko rokov rešpektovanou súčasťou.

White Place / This Is the Truth Speaking

This Is The Truth Speaking je druhá pieseň z avizovaného albumu skupiny White Place, ktorá akcentuje kombináciu elektronických a živých bicích spolu s akustickým zvukom pretkaným živými samplami a výrazným vokálom frontmana Dana Jenča.

Sam Handwich / GND Lift

Oproti predchádzajúcim singlom, ktoré sa venovali zákutiam gastronomického sveta, sa nový singel kapely Sam Handwich venuje významu medziľudského kontaktu. Prostredníctvom GND Lift ukazuje svoju temnejšiu tvár, rozvíja hlbšie myšlienky a naznačuje úroveň rozmanitosti EP, ktoré kapela plánuje vydať v priebehu roka.

Small Town Life / Common Grey

Garage-rocková kapela Small Town Life vydáva debutový album s názvom Common Grey. Koncom minulého roka skupina ako avízo dokončenia albumu vydala singel Sarcasm, ktorý sa krátko po release dostal aj do oficiálnych playlistov Spotify. Sarcasm poukazuje na pokrytectvo a plytkosť ich generácie, príbuznou tematikou sa zaoberá aj zvyšok albumu.

KIN / Weirdo

Česko-slovenského zoskupenie KIN predstavuje singel Weirdo z nadchádzajúceho eponymného albumu. EP, ktoré vzniklo v štúdiu kodanskej Rhythmic Music Conservatory, zachytáva trio dekonštruujúce zaužívané postupy a hľadajúce nové koncepty v rámci autorskej tvorby a improvizácie.

FVLCRVM / Goodbye (BABii Remix)

Pred niekoľkými dňami na sociálnej sieti Fvlcrvm-a pribudlo avízo o novom remixe jeho skladby Goodbye: „Netušil som, že text tracku bude tak rezonovať v súvislosti s tým, čo sa so svetom aktuálne deje. Keďže posledné mesiace sú po mentálnej stránke náročné takmer pre všetkých, dúfam, že ste si našli cestu ako zostať pri zmysloch a ak nie, nebojte sa o tom hovoriť, pretože je to veľmi dôležité!“

Isobutane / Mementos

Memento je kolekcia 11 elektronických kúskov od mimoriadne aktívneho producenta Isobutane v rôznych tempách a náladách, z ktorých až na 8 spolupracoval s plejádou zvučných mien slovenskej scény ako AUTUMNIST, Erik Šulc (Medial Banana), Miloš Bulík (SPACE CATS), Miloš Rabatin (PPE), arχ, Adam Kobyda, ako aj Filip a Jana Drábekovi (Päfgens). Špeciálny zahraničný hosť je Larah z Mexika.

Whithe & Blure / Atticus

Whithe zverejnil na prelome rokov nový singel s názvom Atticus, ktorý je "future garage" spoluprácou s venezuelským producentom Blure.

The Youniverse / Cold Hearted Parter

Skupina The Youniverse predstavila novinku Cold Hearted Parter spolu s netypickým vertikálnym videom vytvoreným cez mobilnú aplikáciu Facetime. Ide o tretiu ukážku z pripravovaného albumu NEON, ktorý vyjde už čoskoro vo vydavateľstve Bruuder Records.

Richard Autner / Odpovede

Herec činohry SND Richard Autner naplno odkrýva hudobný talent inštrumentálne aj textársky vyzretým debutom, ktoré kladie otázky a snaží sa hľadať odpovede. Na albume Odpovede ho sprevádza kapela v zložení Marek Žilinec, Milan Koyš, Martin Christov, Vladimír Nikulin, sláčikové kvarteto Spectrum Quartett, Majo Džubák a ďalší.

God and Eve / Banging my head against a brick wall

Gro kapely God and Eve tvorí Richard Grimm a Eva Sajanová, obaja študujú hudobnú skladbu. Žánrovo je ich spoločný hudobný projekt veľmi pestrý, nájdeme v ňom prvky art popu, jazzu, či psychedélie. Využívajú živé hudobné nástroje i elektroniku, vyžívajú sa v bohatých vokáloch. Ich druhý singel Banging my head against a brick wall predstavujú spolu s avantgardným videoklipom.

Kasioboy / Svätý Vankúš

Po letnom singli Biosong prichádza Pino z Pudingu pani Elvisovej aka Kasioboy s novým singlom Svätý Vankúš. Nová skladba ukazuje vážnejšiu a mierne angažovanú tvár Kasioboya. Hybná sila médií a nástrahy dezinformácií sú hlavnou témou najnovšieho singla, ktorý ale vznikol už dávnejšie.