18.11.2022
LALA

Nina Pixel / Ancestral Archeology

Berlínska rezidentka Nina Pixel je na Slovensku známa najmä ako DJ-ka, ale tiež temnými audivizuálnymi predstaveniami, a aj ako jedna z členov kolektívu úspešného albumu Liptov, ktorý priniesol folklór počutý úplne z inej strany. Prichádza teraz so svojím albumovým debutom Ancestral Archeology, na ktorom pracovala niekoľko rokov a vykľulo sa z neho výpravné dvoj-LP. Je na ňom počuť temnotu, ktorú poznáme z jej performancií s konceptuálnymi umelcami a tematicky sa zaoberá prastarými ľudovými praktikami, bosoráctvom a folklórom, ktoré skúma s takmer etnografickým záujmom. Album je pretkaný jej typickými prísne rovnými beatmi, odráža sa od techno-estetiky a preklápa ju do zvukového podmanenia si ľudského hlasu.

 

Blame Your Genes / Moss (feat. Neraev)

Novinka od elektronického producenta Blame Your Genes. Singel, na ktorom hosťuje speváčka Neraev, vyjde v novembri tiež na nadchádzajúcom EP s názvom Skins. Vinyl si už teraz môžete predobjednať na stránke vydavateľstva Well Played Records. Na Skins nájdete aj skladbu s Timeou alebo Whitheho remix tracku Ruins.

 

Vlado Nosal & The Avedons / Cold Cigarette

Prvý singel novej kapely Vlada Nosáľa, známeho z pôsobenia v skupine Queer Jane. Na nahrávke sa podieľali aj britský pesničkár Boo Hewerdine a Ken Coomer známy z americkej kapely Wilco. Singel digitálne vydalo slovenské vydavateľstvo Bruuder Records.

"Cold Cigarette je prvý singel, ktorý sme s novou kapelou nahrali. Je to v prvom rade (dúfam) chytľavá pesnička, ktorú si dokážem len tak zahrať na gitare, no mám tiež pocit, že atmosféra samotnej nahrávky je mojej zvukovej predstave bližšie než čokoľvek predtým. Je symbolické, že okrem The Avedons na nej hrá aj spomínaný Boo Hewerdine, ktorého vnímam ako kľúčovú postavu môjho hudobného vývoja," konštatuje Nosáľ.

 

Letá / Obzory

Nový audiovizuálny projekt Letá dvoch dlhoročných kamarátov Alexandra Čerevku a Mira Vícha, v ktorom spolu dokonale ladí hudobná a obrazová zložka. Melancholická atmosféra vyzretých rockových/indie-folkových pesničiek je ako stvorená na prichádzajúce jesenno-zimné obdobie.

"Cieľom bolo zložiť pesničky a k nim vizuálny koncept, ktorý by mohol fungovať samostatne pri každej skladbe zvlášť, a zároveň dokopy vytváral zmysluplný celok. Nakoniec tých pesničiek vzniklo 15 a vizuál je v jadre jednoduchý príbeh vyrovnávania sa so životom, zosobnený do štyroch postáv. Snažili sme sa to spraviť najlepšie, ako sme vedeli a vytvoriť niečo pekné, čo tu ostane."

 

ADONXS / Cold Summer

Tretí singel z pripravovaného debutového albumu víťaza speváckej súťaže SuperStar Adama Pavlovčina je emotívnou baladou, ktorú zaspieval aj na Námestí SNP v rámci pochodu proti nenávisti voči LGBTI+ ľuďom a hovorí o potrebe lásky a blízkosti. Podobne ako u predošlej dvojice singlov, aj teraz ide o skladbu v anglickom jazyku, ktorý je pre speváka prirodzený. "Začínam v angličtine, pretože tá mi je hudobne o niečo bližšie a mám s ňou viac skúseností. Prvý album teda bude po anglicky. Neskôr by som chcel určite vydať skladby aj v rodnom jazyku. Je to pre mňa istým spôsobom výzva, spraviť kvalitnú skladbu v slovenčine, ktorá nebude znieť pateticky, a zároveň bude svetová."

 

 

Purist / Ladyboi

Kapela Purist, ktorej jadro tvorí dvojica Juraj Peták a Alan Prekop, vydala po piatich rokoch nový singel  Ladyboi a venovala ho LGBTI+ komunite. "Po udalostiach, ktoré sa udiali v bare Tepláreň na Zámockej ulici, považujeme za dôležité verejne vyjadriť svoj názor a postaviť sa za komunitu ľudí, ktorí sú súčasťou našich životov, sú medzi nimi naši kamaráti a máme ich radi. Skladba Ladyboi vznikla ešte minulý rok a otvorene hovorí o túžbe po slobode, pochopení a o inakosti, ktorú naša spoločnosť ešte vždy nevie pochopiť a prijať. Inakosť pre nás znamená jedinečnosť. Jedinečnosť je vzácna, a preto si ju treba vážiť a chrániť ju," odkazujú Purist.

 

Hands Of Maples / K

V októbri vyšiel von aj ďalší nový track od teraz už sólo projektu Hands Of Maples.