3.12.2021
LALA

PRIE100R // Vdýchneme čiernych motýľov

Slovenská skupina Prie100r prichádza po dva a pol roku s novým konceptuálnym albumom Srdce z cínu, ktorý predstavuje vyrazný posun jej tvorby novým smerom. Je temnejší a elektronickejší než jeho predchodca a žánrovo sa hýbe na pomedzí industriálu, trip-hopu a ambientu.

 

FVLCRVM feat. Annet X // Do It All Again

Do It All Again je skladba o zlyhaniach ako o nevyhnutnej súčasti života, čo zo skladby robí dokonalú hymnu mileniálov. V skladbe Do It All Again sa tentoraz FVLCRVM spojil s českou R&B speváčkou Annet X. Jej nostalgicky jemný a zároveň elektrizujúci vokál atmosféru piesne výborne dopĺňa a aj vďaka nej má ten správny "deväťdesiatkový" vibe. Originálnu a osobitú hudobnú produkciu s veľkým exportným potenciálom sprevádza nemenej kvalitný videoklip. (zdroj: hudba.sk)

 

ISAMA ZING // Blurry AF

Jonatán Pastirčák alias Isama Zing vydal svoj prvý dlhohrájuci album s názvom Blurry AF, ktorý znázorňuje v tvorbe Isama Zinga výraznú deliacu čiaru. Kým v prvých rokoch tohto projektu, ktoré hudobne reprezentuje debutové eponymné EP, sa zameriaval predovšetkým na inštrumentálnu a klubovú hudbu, na novinke pracuje s kultúrnym a žánrovým prelínaním, pričom dôležitou súčasťou jeho arzenálu sstali vokálne party. (zdroj: hudba.sk)

 

God and Eve // The fastest way to deep clean a house

V zime vydali God and Eve svoje debutové EP, ktorým na Slovensku ihneď vzbudili pozornosť a chvály začínajú prichádzať aj z Čiech. Mladý autorský tandem Eva Sajanová a Richard Grimm dal teraz dokopy štyri nové skladby pod názvom The Fastest Way To Deep Clean a House. Pokračuje v nich v hravom prístupe k art popu so silnými melódiami a vynikajúcim spevom.

 

Buy Her Sugar // Ticking

Buy Her Sugar sa po dlhšej odmlke pripomínajú s energickým singlom Ticking. Na začiatku novej éry kapely Buy Her Sugar je zrejmé, že temnejšia atmosféra zostala, ale zasnené zvuky nahradila ráznosť evokujúca prvky synthwave. Jemný hudobný odklon nie je jedinou novinkou. Buy Her Sugar sme v polovici minulej dekády spoznali ako trio, no po návrate vystupujú pôvodní členovia Anna Óváry a Martin Polák už len vo dvojici.

 

Tolstoys // Cigarette Tongue

V skladbe Cigarette Tongue opisuje skupina Tolstoys náhly odchod blízkeho človeka ako vyfúknutie cigaretového dymu z pľúc. Novinka, ktorá je už štvrtým singlom z pripravovaného albumu Mirror Me, vznikla spontánne, v priebehu pár hodín v jeden večer na zasneženej chalupe v Nízkych Tatrách ako jedna z prvých skladieb očakávanej kolekcie. Prvotným nápadom bol chladný, drsný, elektrický zvuk synťáku.

 

NaiKavols // Nowlessness

NaiKavols je slovenský queer umelec, spevák, textár, performer a producent, ktorý svoju tvorbu definuje ako "self-help pop s prvkami éterickosti". Ústredným námetom nového singlu s názvom Nowlessness je absencia prítomného momentu a prítomnosti ako takej. Pieseň vytvoril v kolaborácii so slovenskými kurátormi projektu Ľubošom KotláromErikom Vilímom a dramaturgičkou Katarínou K. Cvečkovou ako súčasť video-inštalácie, využívajúcej fotometrický spôsob zachytávania 3D objektov v tomto prípade ľudského tela.

 

Edúv Syn // Mám červené oči lebo stále plačem

Edúv Syn zverejnil očakávaný album s názvom Mám červené oči lebo stále plačem. „Možno to trvalo dlchšie jak malo ale povodne boli iné plány a tak. Šírte ďalej ako lásku. Večer klip, potom ďalší....Merch tiež soon. Novinka ale skor nezaujímavá, mal som chuť splnit si moj decký sen a dal som urobiť niekolko CDs s najlepšou grafikou a fotkami a samozrejme vinyl takže stay tuned," uviedol k novinke na svojich soc. sieťach. (zdroj: FB Edúv Syn)

 

Charm Kids // Les Misérables

Každý týždeň jeden singel s vokálmi od talentovaných umelcov z rôznych kútov sveta. To je nový projekt slovenskej kapely Charms Kids, ktorý odštartoval 17. novembra. Les Misérables je pesnička, ktorú naspievala Liah Escroignard (Francúzsko/Izrael). Je inšpirovaná rozprávaním a spomienkami jej starého otca a jeho interpretácie románu Viktora Hugo Bedári. DIY videoklip ku singlu Les Misérables vytvoril dizajnér Milan Stanco animovanou technikou. Ručne maľoval vytlačené čiernobiele fotografie z videomateriálu, ktorý sám natočil.

 

Prezident Lourajder // Kvapky

Posledný deň uplynulého mesiaca sa s novinkou Kvapky prihlásil rapper Prezident Lourajder: „Bol to dlhý pôrod, ale tak to chodí. Je to vonku a snáď to aj stojí za to. Povedz o tom všetkým a ostaň zdravá/ý. Díík." (zdroj: FB Prezident Lourajder)

 

Crystalist // Unpredictable

Peter Debnár pokračuje v sólovej producentskej tvorbe pod názvom Crystalist a aktuálne ponúka nový singel Unpredictable. Názov skladby odkazuje na nepredvídateľnosť hudobného smerovania, ktoré muzikanta sprevádza v novej ére jeho tvorby. Singel ovplyvnený synthwave a cyberpunkovou scénou 80. rokov má v sebe silný "depešácky vibe", produkoval ho v spolupráci s klaviristom Janym Pastirčákom z Komajoty a speváčkou Katarínou Knechtovou.