1.6.2022
LALA

Berlin Manson / Netancujem, kývem hlavou

Berlin Manson sú späť nielen s novým trackom, ale aj klipom. Novinka je zároveň prvým singlom z pripravovaného EP "Život končí, keď máš trinásť". Je však dôležité spomenúť, čo napísal Michael Papcun pre Kapitál: "...ich zvuk a postoje ale nie sú iba o neohraničenej srande... Berlin Manson je dokladom úplnej žánrovej, produkčnej a postojovej slobody, bez snahy stavať sa do vopred daného obrazu alebo niekam stopercentne zapadnúť." Aj táto čerstvá vec je toho dôkazom. Uvidíme, čo prinesie nové EP...

 

White Place / Nocebo

Psych-popová kapela White Place vydala v poradí už tretí singel z pripravovaného albumu In Context, ktorého vydanie je naplánované na záver tohto roka. Videoklip k piesni bol natočený na experimentálnej scéne prešovského Divadla Jonáša Záborského. O kameru sa postaral už tradične Adrián Jenčo. Réžiu, strih, efekty a celkovú koncepciu klipu zastrešil Daniel Jenčo.

 

ADONXS / Moving On

Víťaz poslednej série SuperStar Adam Pavlovčin vydáva pod novým umeleckým menom ADONXS debutový singel Moving On. "Pre mňa sa ADONXS spája so silou, a to ako fyzickou, tak predovšetkým tou mentálnou. Dodáva mi odvahu vystúpiť na pódium, prekonať trému aj akúkoľvek prekážku a byť na pódiu slobodnejší. Dúfam, že rovnakú silu a oporu poskytne aj mojim poslucháčom, pretože my všetci v sebe máme potenciál byť voľní a slobodne vyjadrovať svoju osobnosť," hovorí umelec. Na skladbe Moving On spolupracoval tiež s producentmi a skladateľmi Oliverom Fillnerom a Tomášom Löbbom (Luvver).

 

Richard Grimm (Boh Vajec) / HAMU & HAMU 2

Skladateľ Richard Grimm pôsobiaci aj pod umeleckým menom Boh Vajec, či v kapele God And Eve, vydal v máji hneď dva "albumy" improvizovaných skladieb. Nahrávky s názvom HAMU a HAMU 2 vznikli v priestoroch Hudobnej a tanečnej fakulty Akadémie múzických umení v Prahe. Grimm sa k procesu samotného nahrávania vyjadril slovami: "Ďakujem škole, že v nej nikto nebol." Aby toho nebolo málo, Grimm tiež napísal "5 krátkych etud - mozog", ktoré si môžete vypočuť v interpretácii Moniky Mockovčákovej tu.

 

Edúv Syn / Mentos feat. Dušan Vlk Nocebo

Nový singel z chystaného EP vydal po dlhšom čase aj spevák a umelec Edúv Syn. Track s názvom "Mentos" vznikol v spolupráci s rapperom Dušanom Vlkom a producentom Edoshom.

 

Fvck_Kvlt / Antiwar Songbook

O vojnách, o dnešnej situácii, o tragikomédii zvanej ľudská bytosť... Nové EP s názvom Antiwar Songbook od jednej z najvýraznejších postáv na súčasnej domácej nezávislej scéne je vonku a rozhodne má, čo povedať. Fvck_Kvlt je neprehliadnuteľnou osobnosťou s názorom. Svedčí o tom aj možnosť zakúpiť si merch k albumu, z ktorého výťažok Fvck_Kvlt posiela anarchistkám a anarchistom bojujúcim na Ukrajine.

 

Drť / Minister

Svoj druhý štúdiový album pomenovaný Minister vydala tento mesiac angažovaná kapela Drť, čerpajúca z punku, free jazzu či hardcoru. Skladateľ a autor projektu Miroslav Tóth a textár Marek Kundlák spracovali kontroverznú nahrávku ex-ministra Jána Počiatka a bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Ich výroky sú veľmi otvorené, vulgárne a ich zverejnenie vyvolalo veľký škandál. Táto hudobná rekontextualizácia však zrkadlí nielen úroveň komunikácie vysokých štátnych funkcionárov, ale zároveň odkrýva jednu z podôb vrcholovej politiky, pozadie vládnych kšeftov a politickú garnitúru, ktorá sa už nikdy nesmie vrátiť k moci...

 

Pkrek / ANXIETA

ANXIETA je v poradí piaty štúdiový album elektronického producenta Pkrek-a. Tak ako to už s jeho albumami býva, aj tento má jednu ústrednú tému, okolo ktorej sa točí nálada celej nahrávky. V tomto prípade je to nostalgia, minulosť a úzkosť. Pkrek si na album pozval aj množstvo hostí a tak na albume môžeme počuť interpretov ako Edúv Syn, IAmNøt, Reset & DJ Spinhandz alebo Holé Baby. Hneď niekoľko piesní vyšlo v uplynulých mesiacoch aj ako single s videoklipmi.

 

Breathe the Vapor / Nice To See Ya

Breathe the Vapor alebo Lukáš Klinec je slovenský hudobný producent, zvukár a grafický dizajnér, ktorý
predstavil svoj nový singel s letným vibe-om. Skladba je žánrovou zmesou popu, hip-hopu a R&B. V posledných mesiacoch sa mladý producent venuje tiež dokočeniu soundtracku pre tanečný film Selfmotion, na ktorom sa podieľa spolu s umelcami ako Jimmy Pé alebo Young Aesthete.