30.12.2020
LALA

Samuel Hošek / Our Time is Now

Po rokoch úspešných spoluprác vydáva Samuel Hošek vlastný debutový album Our Time is Now, ktorý vznikol v producentskej spolupráci s Jurešom Fallgrapp Líškom. V skladbách sa ukazuje všestrannosť speváka a autora skladieb, detailná práca vokálov či nečakaný rap. Texty piesní rozprávajú príbehy vzťahov a hľadanie vlastnej identity, riešia otázky viery v Boha aj ľudskej obmedzenosti. Spolu s hudobne bohatým albumom vydáva videoklip k singlu Magic Carpet.

 

Edúv Syn x Terez Frecerová / Bindi

Nový videoklip má aj Edúv Syn ku skladbe Bindi z júnového EP Plakala. „Bol som sa pozrieť cez víkend na točenie klipu Karla a videl som jak sa to má robiť. Mať svetlá, priestor, ideu, storyboard a kettering. Bola to sranda. Naše točenie bol uplný opak, takže môžeš zledovať, jak sa to robiť ale že absolútne nemá. Ale robili sme to z lásky.“ (zdroj FB Edúv Syn)

Tittingur / Nununu

Experimentálne techno duo Tittingur zverejnilo nové video ku skladbe Nununu. Pieseň pochádza z tretieho albumu Epiphany (vydaného v máji 2020) na vydavateľstve Weltschmerzen. V súlade so štýlom predchádzajúcich videí Tittingur ide o akúsi vizuálnu báseň, ktorá je minimalistická, no pôsobivá vo svojej stručnosti. (zdroj All Things Loud)

NaiKavols / Mortality

Hlavnou myšlienkou skladby Mortality od slovenského queer, speváka, pesničkára a producenta NaiKavols je dualita. Každá vec na svete má dve a viac strán. Práve to je potrebné pochopiť a možno sa s tým istým spôsobom aj vyrovnať. Skladba má taktiež úlohu nabádať poslucháča k sebareflexii a zamyslením sa nad jeho existenciou a vnímaním sveta.

FVCK_KVLT feat. Boy Wonder / Boom

„Niečo málo ku klipu. Áno, mám zas vybitý zub, vybil som si ho o mikrofón počas koncertu. Kvoli skurvenosti roku 2020 som ho ešte nestihol dat spravit. Pojde tam zlatý zub. Už sa ma na to nepýtaj. haha. Díky Wonderovi za podielanie sa na tejto veci. Ja som bol po dost divokých dňoch, takže som v klipe dojebaný tak, jak je dojebaný sám život. Díky moc Paťovi Regulimu za to, že všetko okolo klipu si zobral na starosť," hovorí o videoklipe Boom na svojom Facebooku Fvck_Kvlt.

FVLCRVM /2020 special

Pre všetkých raverov, ktorým chýba nočný život a kluby, dal Fvlcrvm do sveta von dva “unofficial” raverské tracky dostupné výlučne na soundcloude.

Deadred XX

Kompilácia k 20. výročiu existencie nezávislého vydavateľstva Deadred Records pozostáva z desiatich osobitých skladieb, nahratých špeciálne pre túto príležitosť. Predstavuje spolu veteránov stajne (Nylon Union, Autumnist, Karol Mikloš, Veneer, Jelly Belly), relatívne novšie prírastky do katalógu (Analogrunner, Bulp, Stroon, Gabriel Kain) ale aj úplne novú krv, ktorú zastupuje Nina Kohoutová.

Tanze Elze / Zelená / Malé Mesto

Ubehli viac ako tri roky od výborného dlhohrajúceho debutu projektu Tante Elze s názvom Hmota. Nový dvojsingel Zelená // Malé Mesto predstavuje Tante Elze v ešte komornejšej podobe než obvykle. Na malej snehobielej rezanej platni výnimočne nachádzame iba osamelý hlas a klavír Veroniky Lečkovej Seppovej, ktorých jednoduchosť a čistota vyniká v absencii elektroniky Tomáša Prištiaka.

Päfgens / Arthrolyse

Všetko je v pohybe. Niekedy môže byť tento pohyb dosť rušivý, chaotický a vyúsťovať do disonancie. V iných momentoch sa kúsky chaosu začnú harmonizovať. Päfgens je slovenská dvojica v hudbe aj živote, ktorá sa sformovala vo Varšave a žije v Berlíne. V polovici decembra dali von dvojskladbové dronové EP Arthrolyse.

Apex / Line Gate

Projekt Line Gate prešiel pomalou transformáciou, podobne ako jeho dronové diela s dlhou formou, ktoré sa preň stali charakteristické. To, čo začalo v roku 2010 ako kapela sa neskôr pretavilo do sólovky Michala Vaľka, najskôr v roku 2017 na albume „Den“ a aktuálne na novinke Apex. Nahrávka rozdelená do dvoch 30-minútových častí je o vnímaní krásy okolo nás, o posvätnosti a meditácii o stave nadčasovosti aj zdanlivej nečinnosti.

arχ / Flooded

S novou nahrávkou prišiel v decembri aj hudobník arχ, ktorého môžete poznať tiež z koncertov projektu Isobutane. Podľa jeho slov „krátky album alebo dlhé EP" Flooded nájdete na všetkých streamovacích službách a Bandcampe.

Small Town Life / Sarcasm

Mladé slovenské trio Small Town Life vydáva svoj druhý singel Sarcasm z pripravovaného albumu “Common Grey”, ktorý vychádza digitálne na všetkých platformách 21. 1. 2021. V skladbe Sarcasm sa snažia poukázať na pokrytectvo ich generácie. Singel si kapela nahrávala sama, mastrovaný bol Borisom Sodomom z bratislavského High Five Mastering.